• بیشترین کلیک شده‌ها

    • هیچکدام
  • Advertisements

بيانيه جبهه ملی ايران – اروپا ، آمريکا در بزرگداشت و پشتيبانی از تظاهرات ۲۲ خرداد

هموطنان آزاده،
بيش از يکسال از پيدايش جنبشی می گذرد که پس از انتشار بيانيه «انتخابات و گفتمان مطالبه محور» در شکل يک جنبش انتخاباتی آغاز شد و با اعتراض به تقلب بزرگ انتخاباتی سپاه – ولی فقيه بنام جنبش سبز به يک رستاخيز ملی گسترش يافت. رستاخيزی گرديد که حامل اميدها و آرزوهای بيش از صد سال مبارزه ايرانيان عليه استبداد و برای آزادی و حاکميت ملی است. در فرآيند اين سال جوانان، زنان، دانشجويان و بطور کلی اقشار ميانی جامعه باوجود سرکوب وحشيانه دولت کودتا، باوجود کشتار کوی دانشگاه، باوجود کهريزک، کشتار خيابانی، دستگيری های گسترده، بيدادگاه های فرمايشی و حتی اعدامهای رسمی سياسی، حماسه آفريدند و بانی تحولات سياسی – فرهنگی عميقی در تمام سطوح اجتماعی گرديدند؛ از بسياری از اسرارمگوی ولايت حاکم پرده دری کردند و آگاهی ها و تصورات مدرن سياسی خود را با استفاده از وسايل ارتباط عمومی الکترونيکی پخش نمودند.

جو و شرايطی را ايجاد کردند که حتی به شکاف در ساختار قدرت جناح کودتاچيان منجرگرديد و انسجام اوليه آنها را متزلزل ساخت و دربرابر آن بافت مدرنی از سازماندهی شهروندی را آفريدند که ديگر با دستگيری و حبس فعالينی چند، ازميان برداشتنی نخواهد بود. شايد سرکوب خشن دستگاههای امنيتی – نظامی دولت کودتا توانسته باشد برای مدت کوتاهی تندی اين جنبش را آهسته کند و از ديناميسم اوليه آن بکاهد ولی بی هيچ ترديد پيشروی آن در اشکال گوناگون ادامه خواهد يافت و ساير اقشار، اقوام و لايه های اجتماعی سراسر ايران را دربر خواهد گرفت.

ديگر، نظام جمهوری اسلامی بمثابه يک نظام دينمدار، نگه داشتنی نيست. اين حقيقت را، هرچند که شايد برای بخش اصلاح طلب اسلامی جنبش سبز تلخ باشد، بايد پذيرفت، صادقانه و سنجيده در برنامه مبارزات روزمره گنجاند.
هم ميهنان گرامی، در طول اين يک سال جنبش سبز بارها نشان داد که از بخشهای گوناگونی تشکيل شده است. شعارهای » نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ايران» و «آزادی، استقلال، جمهوری ايرانی» تنها دو مظهر از توان بزرگی است که اين جنبش در خود نهفته دارد. خودگوياست که ناديده گرفتن و کنارگذاردن اين توان ملی- ميهنی نمی تواند در حرکت آينده و قدرت مبارزاتی آن بی تاثير باشد. مبارزات پيروز نهضت ملی ايران به رهبری دکتر محمد مصدق به نيکی نشان داده است که تنها همبستگی و هماهنگی اکثريت ملت است که ضامن پيروزی اش خواهد بود.

براستی که يکی از وظايف مهم نخبگان جنبش سبز تعيين سنجيده مشی و شعارهايی است که با واقعيات مبارزاتی موجود همخوانی داشته باشد. تا کی ميتوان با سوگند » جمهوری اسلامی نه يک کلمه بيشتر و نه يک کلمه کمتر» و «وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی» جوانان، زنان و کارگران و کارمندان را بسيج و همراه کرد؟ فکرميکنيد که تا چند ۲۲ خرداد ديگر ميتوان مردم را برای «اجرا و تحقق بدون تنازل قانون اساسی» فراخواند و به او نيرو داد؟ آيا نبايد پذيرفت که جنبش سبز يگانه ای از چندگانگی است؟ آيا » خط کشی بين خودی و غير خودی» به جنبش سبز آسيب نخواهد زد؟ هم اکنون که از تعداد زندانيان اصلاح طلب روز بروز کاسته شده و به تعداد «ديگر زندانيان» افزوده می شود، وقت آن نرسيده که از زندانيان «غير خودی» هم بنام دلاوران جنبش سبز نام برد و از حقوق شهروندی آنها دفاع کرد؟ آيا فقط «اظهار تاسف از اعدام زندانيان سياسی» دگرانديش کافيست؟
ما يقين داريم که ايستادگی دربرابر نيروی سرکوب حاکم و پيروزی برآن بدون همبستگی ملی ممکن نخواهد گرديد، و اين همبستگی نيز بدون به رسميت شناختن و بديده گرفتن چشمداشتها و خواست های بخشهای گوناگون جنبش سبز ميسر نخواهد شد.
جبهه ملی ايران- اروپا و آمريکا همه ايرانيان آزاديخواه را، در ايران و برون از مرزهای کشور، به تظاهرات آرام و مسالمت آميز ۲۲ خرداد ۱۳۸۹ فراميخواند. بايد بازهم به استبداد جمهوری اسلامی نشان داد که ما همه با هم و در کنار هم، در برابر دولت کودتا و آمرانش ايستاده ايم؛ برای دستيابی به حقوق شهروندی و انتخابات آزاد و برای ايرانی آزاد و سربلند .

پاينده ايران
پويا و پابرجا باد مبارزات ملت ايران برای حاکميت ملت و دمکراسی
جبهه ملی ايران- اروپا ، آمريکا

www.jebhemelli.info
www.jebhe.net

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: