• بیشترین کلیک شده‌ها

    • هیچکدام
  • Advertisements

تداوم بحران در بازار ارز و طلا؛ سود دولت در جریان افزایش نرخ ارز است

تداوم بحران در بازار ارز و طلا؛  سود دولت در جریان افزایش نرخ ارز  است
جـــرس: با گذشت یک هفته از بحران بیسابقۀ بازار ارز ایران و همزمان با اعلام خبر اینکه مردم و فعالان اقتصادی، روز شنبه دهم مهرماه، برای خرید ارز ارزان به صرافی‌های وابسته به بانکها هجوم آورده‌ و دلار در بازار تا ١۰۹۰ تومان کاهش یافته است، اما آخرین گزارش ها از تداوم بحران و کمبود در بازار ارز و طلا خبر داده و محاسبات نیز نشان می دهد «دولت از افزایش نرخ ارزهای خارجی طی هفته گذشته، بیش از ۷۵ هزار میلیارد ریال سود برده و از افزایش این نرخ‌ها رضایت دارد و تمایلی به کاهش نرخ ارزهای خارجی نخواهد داشت.»

گزارش های بر آمده از محاسبات نیز، نشان گر این واقعیت مهم در بحران اخیر بوده است که «افزایش بی‌سابقه هزینه‌های دولت، سبب تمایل آن به افزایش نرخ ارزهای خارجی شده است؛ چرا که درآمدهای دولت به‌صورت دلاری و یورویی است اما مخارجش به‌صورت ریالی، و با افزایش نرخ ارزهای خارجی دولت می‌تواند کسری بودجه خود را جبران نموده و هزینه‌هایش را پوشش دهد؛ لذا تمایلی به کاهش قیمت ارز ندارد و نخواهد داشت.»
هفته گذشته بازار طلای کشور (به خاطر اعتصاب طلافروشان در اعتراض به سیاست مالیاتی جدید دولت) شاهد توقف و همچنین بازار ارز (در خیابان فردوسی و بازار تهران)، شاهد افزایش غیرمترقبه نرخ دلار، یورو و ارزهای معتبر دیگر بود؛ بطوریکه قیمت دلار از ١۰۰۶ تومان در روز شنبه گذشته، به ١۴۰۰ تومان در بامداد چهارشنبه … قیمت یورو از ١٣١۹ تومان، به ١۶۹٣ تومان… و پوند انگلیس از ١۴۸۶ تومان به ١۸۹۰ تومان رسید. همچنین قیمت سکه طلا (طرح قدیم) از مرز ٣۵۸ هزارتومان عبور کرد .
تداوم بحران ارز در بازار
به گزارش مهر از صرافی های واقع در میدان فردوسی تهران که مرکز فروش ارز محسوب می شود، تحولات و نوسانات بازار ارز و سکه روز شنبه دهم دی ماه نیز کماکان ادامه داشت، به نحوی که بسیاری از صرافی ها، یا مغازه های خود را تعطیل کرده بودند؛ یا بطور کل خرید و فروشی نداشتند.
همچنین صرافی ها قیمتهای ارز و سکه طلا را بر روی تابلوهای خود درج نکرده اند و فعالان و صرافی های بازار نیز، دلیل این امر را کمبود ارز و نوسانات قیمتهای سکه و ارز به ویژه دلار اعلام می کنند.

در پی اعلام بانک مرکزی مبنی بر اینکه به هر متقاضی به هر میزان و بدون هیچگونه محدودیتی ارز فروخته می شود، بسیاری از فعالان بازار و مردم امروز برای دریافت ارز به صرافی های بانکها هجوم آورده بودند.
با این وجود، امروز قیمت فروش هر دلار آمریکا در بازار تا ١١۰۰ تومان اعلام شد؛ که نسبت به هفته گذشته کاهش نشان داد، علیرغم اینکه در بازار، ارزی برای ارائه وجود نداشت.
مقامات بانک مرکزی و ادعاهای متغیر
همزمان محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نیز ادعا کرده است «قیمت دلار در بازار را تا ١۰۶۰ تومان می رسانیم»، این در حالی است که حمید پورمحمدی قائم مقام وی با بیان اینکه «نمی توان رقم دقیقی از نرخ دلار را پیش بینی کرد، چرا که بازار بازی و آزادی خود را دارد»؛ وعده داده که جهش قیمت دلار مهار شده و در روزهای آینده به حدود ١۰۵۰ تومان خواهد رسید.
همزمان محمود رضا خاوری، مدیرعامل بانك ملی امیدوار است تا پایان هفته جاری، بانك مركزی با مشاركت سایر بانك‌ها بتواند دلار را به «قیمت واقعی» آن یعنی ١۰۶۰ تومان برساند.
خاوری كه در نشستی خبری در محل صرافی این بانك سخن می‌گفت مردم و بازار ارز را مخاطب قرار داد و گفت: «بازار هشیار باشد مردم نیز فریب سفته‌بازی‌های بازار ارز را نخورند» و هشدار داد «در صورت تخلف، مجوز صرافی‌ها باطل می‌شود.»
گزارش های دیگری از بازار نیز نشان می دهد که قیمت انواع سکه طلا در بازار متغیر است، به نحوی که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم امروز برای خرید ٣۷۰هزار تومان و طرح جدید ٣۶۰هزار تومان عرضه می شود.
برنده اصلی بازی
همزمان گزارش کارشناسان امر و محاسبات حاکی از آن است که برخلاف شایعاتی که دلیل عمدۀ افزایش نرخ دلار و ارزهای خارجی را «قطع همکاری‌های بانکی کشور امارات با بانک‌های ایرانی ذکر کرده بودند»، «این دولت بوده است که از افزایش نرخ ارزهای خارجی بیش از ۷۵هزار میلیارد ریال سود برده و برخلاف وعده های سخنگوی سیاسی دولت، نه تنها از افزایش این نرخ‌ها رضایت دارد، بلکه تمایلی نیز به کاهش محسوس نرخ ارزهای خارجی ندارد.»
به گزارش آفتاب، واقعیت این است که «افزایش بی‌سابقه هزینه‌های دولت، تمایل آنرا به افزایش نرخ ارزهای خارجی بالا برده است؛ چرا که درآمدهای دولت به‌صورت دلاری و یورویی است اما مخارجش به‌صورت ریالی، و با افزایش نرخ ارزهای خارجی دولت می‌تواند کسری بودجه خود را جبران نموده و هزینه‌هایش را پوشش دهد، تمایلی به سقوط و کاهش قیمت ها ندارد.»
این درحالی است ‌که بر اساس قانون بودجه ۸۹، فروش دلار توسط دولت ۹۸۵ تومان تعیین شده اما از ابتدای امسال نرخ دلار در شبکه بانکی ١۰۵۰تومان بوده و بتدریج با ١۵ درصد افزایش، به ١١٣۰تومان رسید.
به این ترتیب با احتساب درآمد ۶۰میلیارد دلاری دولت از صادرات نفت و میعانات گازی و پتروشیمی با فرض فروش به میانگین ١١۰۰ تومان، تا پایان سال حداقل ۶۵ هزار میلیارد ریال سود اضافه نصیب دولت خواهد شد.
از سوی دیگر دولت از کالاهای ورودی نیز تعرفه دریافت می‌کند و سالانه بیش از ده هزار میلیارد ریال از کالاهای مالیاتی عوارض و مالیات می‌گیرد که با احتساب ده درصد افزایش نرخ دلار؛ درآمد دولت از کالاهای وارداتی به دلیل افزایش نرخ دلار حداقل ده هزار میلیارد ریال اضافه خواهد شد.
بدین ترتیب در اثر افزایش نرخ ازهای خارجی، درآمد دولت از عوارض صادرات و سایر محل‌ها هم اضافه خواهد شد و در صورت محاسبات دقیق سود دولت بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته و برنده اصلی افزایش نرخ ارزهای خارجی دولت خواهد بود و ظاهرا افزایش هزینه‌ها و کسری بودجه دولت به قدری زیاد می باشد، که دیگر شاهد کاهش قابل ملاحظه نرخ ارزهای خارجی در شبکه بانکی و بازار آزاد کشور نخواهیم بود.
تداوم بحران در بازار طلا، بازار ساعت را نیز در اغما فرو برد
با گذشت بیش از یک هفته از اعتصاب و اعتراضات صورت گرفته به نحوه محاسبه قانون مالیات بر ارزش افزوده از سوی اصناف مختلف که با اعتصاب صنف طلافروشان در روزهای اخیر به اوج رسید، به گزارش شاهدان عینی و منابع خبری، امروز شنبه دهم مهرماه نیز، صنف ساعت فروشان به اعتصاب پیوسته و مغازه های خود را تعطیل کردند.
پایگاه خبری سفیر در این باره گزارش داد که امروز (شنبه دهم مهرماه)، بسیاری از مغازه‌های بازار ساعت‌فروشان در بازار تهران تعطیل بود و ‏بر اساس این گزارش، اعتراض صنف طلافروشان نیز که از هفته گذشته با بستن مغازه‌هایشان آغاز شده بود، علیرغم انتشار اخباری مبنی بر «هشدار مقامات و پایان اعتصاب»، همچنان ادامه دارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: