• بیشترین کلیک شده‌ها

    • هیچکدام
  • Advertisements

باز هم تحریم: روابط تجاری-مالی ايران و امارات به حال نيمه تعطيل درآمد

ورود بانک های اماراتی به جرگه تحريم کنندگان دولت ايران در حال حاضرباعث بحران شديد فعاليت های مالی و تجاری ايران در داخل و خارج کشورشده و حلقه تحريم‌ها ، فشار شديدی را به گردن اقتصاد سپاهی شده ايران وارد ساخته و آشفتگی و بی ثباتی نظام سياسی و اقتصادی و سوء مديريت حاکم بر کشور هر روز عريان‌تر از گذشته ديده می‌شود.


فاز تکميل تحريم های جهانی عليه نهادهای حکومتی و امنيتی ايران با هماهنگی امارات متحده عربی از اين هفته به اجرا درآمده است. بلافاصله پس از اجرای اين طرح توسط اتحاديه اروپا و خزانه داری آمريکا ، روابط اقتصادی ايران و امارات به حالت نيمه تعطيل درآمد و تنش های فراوانی به فضای اقتصادی داخل و خارج ايران واردشد. به گزارش کارشناسان اقتصادی ايران سبز از ۵ روز پيش انتقال پول از ايران به امارات ، انتقال ارز از حسابهای ايرانی در امارات به خارج از اين کشور ، افتتاح اعتبارات بازرگانی و نيز گشايش اعتبار اسنادی صادرات و واردات ممنوع شده است. بعلاوه ۲۳ بانک اماراتی و ۲۸ بانک خارجی مستقر در اين کشور موظف شده اند گزارش عملکرد مالی خود با اشخاص ، نهادها و شرکت های ايرانی را به بانک مرکزی امارات ارائه و درباره آن توضيح دهند.

به گزارش کارشناسان ايران سبز در پی اعلام تحريم حکومت ايران از سوی سازمان ملل و کشورهای غربی فعاليت های تجاری و ارزی بين ايران و امارات به شدت افزايش يافته بود و تعداد زيادی از شرکتها و افراد وايسته به حکومت ايران دفاتر اروپايی خود را به امارات منتقل کرده و نقل و انتقالات ارزی کلان خود را از طريق بانک های دوبی و ابوظبی انجام می دادند. از اين رهگذر علاوه بر تسهيل فعاليت شرکت های ايرانی ، منافع سرشاری هم نصيب بانک های اماراتی می شد و کار تا آنجا پيش رفت که دولت ايران تصميم گرفت بخشی از درآمدهای ارزی خود را به درهم امارات تبديل کند.

در همين راستا بانکهای ملی و صادرات هم که پس از تعطيلی شعبه های اروپايی خود دچار رکود فعاليت خارجی شده بودند به دامنه فعاليت های خود در امارات افزودند تا آنجا که بيش از ۴۰ درصد تراز تجارت خارجی ايران از طريق امارات متحده عربی صورت می گرفت و عمده فعاليت های ارزی و ارسال حواله های بانکی بين ايران و ديگر کشورهای جهان هم از امارات عبور می کرد.

به گزارش کارشناسان ايران سبز هشدار اخير مقامهای مالی بين المللی به امارات مبنی بر رعايت محدوديت های تحريم باعث گرديد تا شوک قابل انتظاری به مناسبات تجاری/ مالی بين ايران و امارات وارد آيد. بر اساس تصميم اخير، تمامی صاحبان حسابهای ايرانی در امارات که گردش مالی آنان سالانه بيش از ۳ ميليون دلار است بايد برای تداوم فعاليت های خود به بانکهای اين کشور مراجعه و فرم های مشخصی را تکميل نمايند که نوع فعاليت اقتصادی آنها را آشکار می سازد. اين فرمها پس از تکميل ، از سوی اتحاديه اروپا و نيز خزانه داری آمريکا مورد بررسی قرار می گيرند و در صورت عدم مغايرت فعاليت اين حسابها با چارچوب تحريم ها مجوز ادامه نقل و انتقالات مالی و ديگر فعاليت های ارزی آنان صادر می شود. جالب توجه آنکه تاکنون صاحبان ۶۳ حساب بانکی ايرانی در امارات فرم های مورد نظر را تکميل کرده اند که پس از بررسی توسط مراجع بانکی در اروپا و آمريکا فعاليت تمامی آنها غير قانونی تشخيص داده شد و ازادامه فعاليت آنان جلوگيری بعمل آمد.

دولت امارات که از يک سو با بحران شديد مالی مواجه است و از سوی ديگر تلاش فراوان دارد در مناسبات اقتصاد جهانی نقش موثری ايفا کند ، پس ازاخطار دولت های غربی آمادگی کامل خود را برای رعايت مقررات تحريم اعلام کرده و حتا حاضر شده است نماينده تام الاختيار بانک مرکزی اروپا برای نظارت بر اجرای اين روند در بانک مرکزی امارات متحده مستقر شود. در الزام دولت امارات برای ورود به فضای تحريم عليه حکومت ايران ذکر اين نکته لازم است که بانکهای اماراتی بيش از ۸۰ ميليارد دلار ذخيره ارزی در اتحاديه اروپا دارند که چنانچه شائبه پول شويی موسسات وابسته به حکومت ايران از طريق بانک های اماراتی تقويت می شد می توانست امنيت سپرده های ارزی امارات در اروپا را هم با خطر مواجه کند.

ورود بانک های اماراتی به جرگه تحريم کنندگان دولت ايران در حال حاضرباعث بحران شديد فعاليت های مالی و تجاری ايران در داخل و خارج کشورشده و حلقه تحريم‌ها ، فشار شديدی را به گردن اقتصاد سپاهی شده ايران وارد ساخته و آشفتگی و بی ثباتی نظام سياسی و اقتصادی و سوء مديريت حاکم بر کشور هر روز عريان‌تر از گذشته ديده می‌شود.

خبرنگاران سبز
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: